MALOWANIE ELEMENTÓW DREWNIANYCH

Malujemy płoty drewniane, altany, pergole, huśtawki, meble ogrodowe, tarasy, domy drewniane (mogą wystąpić pewne ograniczenia spowodowane wysokością obiektu), domki działkowe i inne.

Zadaniem powłok nakładanych na drewno lub wyroby drewnopochodne jest ochrona przed niszczącym działaniem wpływów zewnętrznych, np. wilgoci, zapewnienie trwałości i nieścieralności powłok oraz uzyskanie odpowiednich efektów dekoracyjnych. Drewno, najogólniej mówiąc, możemy polakierować lub pomalować w zależności od rezultatu, jaki chcemy osiągnąć. Należy również wspomnieć o impregnatach i lakierobejcach.
Lakierowanie polega na wykończeniu wyrobu i jego elementów wyłącznie przezroczystymi błonotwórczymi substancjami ochronnymi, czyli lakierami. Lakier nie przysłania struktury drewna lub płyty drewnopochodnej, lecz ożywia barwę i rysunek drewna, nieco go przyciemniając. Lakier nie kryje wad powierzchni. Większość lakierów do drewna stosuje się do wykończenia elementów znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Jeżeli chcemy lakierować elementy znajdujące się w ogrodzie, upewnijmy się, że może być stosowany na zewnątrz.

Malowanie polega na powlekaniu wyrobów stolarskich warstwą nieprzezroczystych farb i emalii w dowolnym kolorze. Taka powłoka zakrywa strukturę drewna, a w szczególności wady, plamy sinizny i wszystko, co chcemy ukryć przed okiem malkontentów. Dlatego też malowanie drewna i jego pochodnych stosujemy wtedy, gdy chcemy ukryć wady wyrobu bądź chcemy wprowadzić we wnętrzu lub ogrodzie barwne akcenty, czy też dopasować kolorystycznie do ogólnej koncepcji wystroju wnętrza lub scenerii ogrodu.
Impregnowanie drewna polega na zabezpieczeniu drewna przed wpływem czynników zewnętrznych (najczęściej atmosferycznych) oraz grzybami, sinizną i owadami żerującymi w drewnie. Impregnaty wnikają głęboko w strukturę drewna. Najczęściej impregnujemy elementy drewniane znajdujące się w ogrodzie, czyli płoty, altany, pergole, huśtawki, meble ogrodowe, jeżeli chcemy podkreślić rysunek drewna. Obecnie impregnaty produkowane są w różnej kolorystyce.

Bejcowanie drewna nadaje mocniejszą charakterystykę niż lakier i świetnie nadaje się do mieszania różnych rodzajów drewna. W połączeniu z lakierem daje dodatkową ochronę. W celu zredukowania czasu aplikacji bejcy i lakieru wyprodukowano lakierobejce w różnorodnej kolorystyce, które polecane są przede wszystkim do malowania elementów drewnianych znajdujących się wewnątrz budynków. Jeżeli chcemy stosować lakierobejcę na zewnątrz, najpierw należy zastosować impregnat.