Jakie kolory łączyć z industrialną szarością?

Kolor szary oddziałuje na nas uspokajająco, biernie, neutralnie, jednakże jego nadmiar i zbyt długie przebywanie w takim otoczeniu może prowadzić do apatii, przygnębienia, a według niektórych, nawet do depresji.  Dlatego też powinno się unikać ciemnoszarej barwy w pomieszczeniach wymagających kreatywnego myślenia, w sypialni czy w pokoju dziecięcym.

Z uwagi na neutralny kolor szarości należy go łączyć z innymi kolorami. Szare meble i inne elementy wykończenia wnętrz dobrze komponuje się z drewnianą podłogą i białymi ścianami.

Malując ściany na szaro dobrze jest zdecydować się na kilka odcieni, tak aby stwarzały poczucie głębi.

Kolory, które dają dobre zestawienie z szarością: jasnoniebieski, szaroniebieski,  zielony soczysty, jasnozielony (seledynowy), zielony pastelowy, jasnożółty (kość słoniowa, kremowy), żółty złotawy, żółty piaskowy, żółty ugier (ochra), różowy, pomarańczowy, czerwony (cynober), czerwony(karmin), różowo niebieski (lila), biały, cielisty, ciemnofioletowy.

Barwy, których nie należy łączyć z szarością: kobaltowa, ultramaryna, niebieskozielona, ciemnozielona, zielonożółta, brunatnozielona, brązowa palona, ciemno brązowa, ciemnoczerwona, fioletowa, czarna.