Jak kolor wpływa na psychikę?

Podejmując decyzję w sprawie wyboru koloru ścian pomieszczenia należy uwzględnić przede wszystkim aspekty estetyczne i funkcjonalne wnętrza, a także aspekty psychologicznego oddziaływania barw. W podejściu ogólnym można przyjąć zasadę, że kolor ścian, które stanowią tło dla mebli, obrazów, tkanin znajdujących się we wnętrzu mieszkalnym, powinien być raczej zrównoważony i jak najbardziej neutralny, gdyż wówczas będą z nim harmonizowały wszystkie elementy wyposażenia wnętrza.

W pomieszczeniach przeznaczonych do nauki lub pracy zawodowej barwy ścian oraz wyposażenie powinny zapewnić możliwość nie męczącego skupienia uwagi oraz stworzyć warunki zapobiegające szybkiemu znużeniu oczu. Odpowiednie będą więc kolory o działaniu uspokajającym, neutralnym, lecz nie monotonnym, np. gama kolorów zielonych, szarozielonych, szaroniebieskich i ewentualnie gama rozbielonych kolorów żółtych.

Pomieszczenia przeznaczone do snu powinny być pokryte barwami o działaniu uspokajającym, neutralnym. Dlatego też ściany sypialni maluje się zazwyczaj kolorami pastelowymi, np. w odcieniach perłowoszarych prawie białych, jasnoniebieskich, różowych. Inną koncepcją kolorystyczną sypialni jest pomalowanie jednej ściany, znajdującej się za głowami śpiących ludzi ciemniejszą barwą , np. fioletową, która podkreśli piękne łóżko.

Wnętrza o charakterze ogólno mieszkalnym, które równocześnie wykorzystywane są do wypoczynku lub pracy, powinny sprawiać wrażenie ciepła, przytulności, i świeżości. Odpowiednie będą tu kolory dające skojarzenia z przyrodą, czyli zielenie, błękity, kolor wody morskiej, beżowe, szaroperłowe, jednakże niezbyt intensywne.

Czasami świadomie różnicuje się kolory poszczególnych ścian pomieszczenia w celu dostosowania ich do barwy poszczególnych grup wyposażenia wnętrz. Przy tego rodzaju rozwiązaniach korzystniej jest stosować barwy bardziej spokojne, gdyż użycie barw jaskrawych może wywołać wrażenie pstrokacizny. Nie znaczy to, że nie należy stosować barw intensywnych, jaskrawych i kontrastowych w mieszkaniu, jednakże operowanie tymi barwami wymaga dużej umiejętności i wrażliwości estetycznej oraz doświadczenia w doborze barw.